Perikraniālo nervu blokādes

Galvassāpju ārstēšanā kā papildus metode var tikt izmantota atsevišķu galvas inervējošo nervu blokāde. Visbiežāk – pakauša nerva un virsorbītas nerva blokāde, kuriem ir cieša anatomiska saistība ar trijzaru nervu. Ir pierādīts, ka migrēnas un citu primāro galvassāpju izcelmes mehānisms ir saistīts ar trijzaru nerva sistēmas aktivāciju. Blokādes mērķis ir samazināt sāpju impulsu plūsmu no šo nervu inervētajām zonām.

Perikranialo nervu blokades. Migrenascentrs.lv

Kuros gadījumos pie galvassāpēm veikt nervu blokādi?

Katrā gadījumā individuāli indikācijas šai metodei noteiks ārsts. Nervu blokāde nav pirmās izvēles galvasāpju ārstēšanas terapija, bet uzskatāma par efektīvu papildus terapiju. Tā tiek veikta pie hroniskas migrēnas, uzsākot medikamentozu profilaktisko terapiju līdz sagaidāmajam medikamentu efektam, īpaši, ja migrēnu pavada pakauša daļas sāpes, palpatori, sāpīgi pakauša nerva izejas punkti galvaskausa pamatnē. Pakauša nerva blokāde ir efektīva:

  • grupālām jeb kūlīšveida galvassāpēm,
  • cervikogēnām galvassāpēm,
  • pakauša nerva neiralģijām,
  • pie medikamentu pārmērīgas lietošanas (ar mērķi samazināt pretsāpju medikamentu lietošanu galvassāpēm).

Mazāk efektīva pakauša nerva blokāde ir saspringuma veida galvassāpēm.

Kā tiek veikta nervu blokāde?

  1. Ārsts iztaujās par iepriekšējām galvaskausa traumām, operācijām, alerģiskām reakcijām.
  2. Blokāde parasti tiek veikta, pacientam sēžot.

  3. Blokādes laikā, nerva izejas punktos galvaskausa virsmas tuvumā, tiek ievadīts lokālās anestēzijas līdzeklis (īsākas vai garākas darbības - lidokaīns vai bupivakaīns).

  4. Atsevišķos gadījumos tas tiek kombinēts ar steroīdu (hormonu) preparātu (tiem piemīt spēcīgāka pretiekaisuma darbība, salīdzinot ar nesteroīdiem pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem).

Blokādes efekti un blakusefekti

Bieži novērojams tūlītējs sāpju atvieglojums, bet efekta ilgums var būt dažāds, no dažām dienām līdz nedēļām. Iespējams blokādi atkārtot pēc 4-6 nedēļām. Ilgstošākam efektam var tikt izmantota perkutāna nerva stimulācija, radiofrekvences procedūras vai ķirurģiska nerva dekompresija.

Perikraniālo nervu blokādes ir drošas, mazinvazīvas un var tikt veiktas ārsta kabinetā, pēc procedūras pacients var turpināt ikdienas aktivitātes. No blakusefektiem varētu būt novērojams nejūtīgums blokādes vietā (no izmantotā vietējās anestēzijas līdzekļa), dedzināšanas sajūta (kā steroīdu blakusefekts). Reizēm var būt viegls, īslaicīgs galvas reibonis.

N.B. Ja steroīdu injekcijas atkārto ļoti bieži, var novērot ādas izmaiņas, matu izkrišana injekcijas zonā.

Blokādes veic:

neirologs, algologs, Vivendi galvassāpju centra vadītāja dr. Daina Jēgere 
neirologs, algologs dr. Linda Zvaune

     Pierakstīties vizītei     


 .