Trigerpunktu injekcijas

Kas ir trigerpunkti?

Trigerpunkti ir muskuļu zona ar sāpīgu, spazmētu muskuļu kūlīšu veidošanos. Palpējot tos var just kā sabiezējumus, mezgliņus, kas rada sāpes ne tikai attiecīgajā muskulī, bet arī attālākās zonās, radot tā saucamās “izstarotās sāpes”. Trigerpunktā vērojama ekstrēma asinsapgādes samazināšanās (hipoksija) un iekaisumam raksturīgu bioķīmisku vielu atbrīvošanās.

Trigerpunktu injekcijas galvassapem. Migrenascentrs.lv

Var būt pasīvi un aktīvi trigerpunkti. Nelikvidējot trigerpunktus, rodas arvien jauni trigerpunkti, ko dēvē par miofasciālu sāpju sindromu.

Trigerpunktu veidošanos veicina ilgstoša statiska poza, stājas traucējumi, muskuļu dinamiska pārslodze. Arī psihisko faktoru loma muskuļu sasprindzinājuma attīstībā ir nenoliedzama un bieži nozīmīgāka par muskuļu kondīciju (satraukums, bailes, neizlēmība, perfekcionisms, tie ir stāvokļi, kas rada pastāvīgu sasprindzinājumu.)

Kā trigerpunkti ietekmē migrēnu un citas galvassāpes?

Trigerpunkti galvas, kakla un plecu muskulatūrā var būt par iemeslu galvassāpēm paši par sevi, tad to dēvē par miofasciālu sāpju sindromu. Tomēr ir zināms, ka muskuļu sasprindzinājumu un trigerpunktus bieži novēro pacientiem ar migrēnu, saspringuma galvassāpēm un citiem galvassāpju sindromiem. Reizēm tas rada maldīgu pieņēmumu, ka galvassāpes ir mugurkaula kakla daļas problēma. Migrēnas gadījumā muskuļu sasprindzinājumu nosaka centrālo neironu sensitizācija jeb paaugstināta sāpju uztveres jutība caur trijzaru nerva sistēmas aktivāciju.

Kas ir trigerpunktu injekcijas un kā tās tiek veiktas?

Trigerpunktu injekcijas ir procedūra, kuras laikā sāpīgajos muskuļu punktos tiek ievadīts medikaments, parasti vietējās anestēzijas līdzeklis. Iekaisuma mazināšanas nolūkā to var kombinēt ar steroīdiem (hormonu) preparātiem, visbiežāk deksametazonu. No šiem medikamentiem nav jābaidās, jo asinsritē tie nonāk minimāli.

  • Procedūra var tikt izpildīta, pacientam sēžot vai arī guļus pozīcijā.
  • Atkarībā no trigerpunktu daudzuma var tikt veikta viena vai vairākas injekcijas.
  • Reizēm tās kombinē vienlaicīgi ar perifēro nervu (piemēram, pakauša nerva) blokādi.

Kad vajadzētu apsvērt trigerpunktu injekcijas?

Katrā gadījumā šīs procedūras nepieciešamību izvērtēs ārsts. Tā var būt atvieglojoša pacientiem ar palpējamiem, izteikti aktīviem trigerpunktiem, hroniskām ieilgušām galvassāpēm vai migrēnas lēkmēm.

Vai trigerpunktu injekcijas ir drošas?

Procedūra vērtējama kā droša. Dažiem pacientiem novēro tūlītēju sāpju atvieglojumu sāpīgajā muskulī un sāpju izstarotajās zonās galvas un kakla rajonā, pēc procedūras var turpināt ikdienas aktivitātes. Varētu būt īslaicīgas sāpes, nejūtīgums injekcijas vietā, dažiem cilvēkiem var novērot vieglu galvas reiboni.


Blokādes veic:

neirologs, algologs, Vivendi galvassāpju centra vadītāja dr Daina Jēgere
neirologs, algologs dr Linda Zvaune

     Pierakstīties vizītei     


 .