Botulīna toksīna injekcijas 
hroniskas migrēnas ārstēšanai

No epizodiskas līdz hroniskai migrēnai

Slimojot ar epizodisku migrēnu, migrēnas lēkmes izpaužas no dažām reizēm visas dzīves laikā līdz pat vairākām reizēm mēnesī. Epizodiskas migrēnas slimniekiem parasti nav galvassāpju vai citu traucējošu izjūtu starp lēkmēm. Taču, laikam ejot, epizodiska migrēna kļūst biežāka aptuveni desmit procentiem slimnieku, un viņi piedzīvo aizvien biežākas migrēnas lēkmes, starp kurām saglabājas pastāvīgas vai ļoti biežas vieglākas galvassāpes, kas tiek dēvētas par saspringuma  tipa sāpēm.

Ja vismaz trīs mēnešu periodā galvassāpes ir mocījušas 15 vai vairāk dienas mēnesī, bet no tām vismaz 8 dienas ir bijusi migrēna, šāds stāvoklis tiek dēvēts par hronisku migrēnu.

Gada laikā epizodiska migrēna kļūst par hronisku 2,5–4,6 % slimnieku.

Aprēķināts, ka no hroniskas migrēnas cieš aptuveni 1,4–2,2 % cilvēku.  


Pirms ārstēšanas uzsākšanas

Ir svarīgi rūpīgi izanalizēt visu situāciju, kas ir saistīta ar Jūsu galvassāpēm. Tas, ko pastāstīsiet, palīdzēs ārstam precīzi noteikt diagnozi. Ārsts paskaidros, kā aizpildīt Migrēnas kalendāru, kurā ir jāveic atzīmes un kurai ir jābūt līdzi procedūras dienā. Šis kalendārs (aktīva saite) palīdzēs Jums un Jūsu ārstam izvērtēt ārstēšanas ar botulīna toksīnu rezultātus. 

Galvassapec bez onabutulina injekcijam. Migrenascentrs.lv
Kā darbojas botulīna toksīns (onabotulīna toksīns)?

Botulina toksina injekcijas galvassapem. Migrenascentrs.lv


Onabotulīna toksīns ir vienīgais botulīna toksīns, kurš ir reģistrēts hroniskas migrēnas ārstēšanas terapijai. Tas ir recepšu medikaments, kuru nozīmē tikai ārsts neirologs vai algologs. Onabotulīna toksīns ir olbaltumviela, kura ietekmē mazāk sāpju impulsu no perifērās nervu sistēmas izplatās uz centrālo nervu sistēmu, galvas smadzeņu stumbru – ar laiku migrēnas lēkmes kļūst retākas un maigākas.

Onabotulīna toksīna injekcijas

Ārsts veic onabotulīna toksīna injekcijas saskaņā ar sastādītu plānu. Ja galvassāpes parasti ir spēcīgākas noteiktā galvas daļā, ārsts var tajā rajonā veikt papildus injekcijas. Kopumā tiek nozīmētas ne vairāk kā 39 injekcijas. Procedūra ilgst aptuveni 15 minūtes, bet tiek atkārtota ik pēc trim mēnešiem vismaz 3 reizes.

Šīs injekcijas var veikt tikai speciāli apmācīti galvassāpju ārsti – algologi vai neirologi. Kad onabotulīna toksīns sāk darboties?

Pēc pirmajām injekcijām var paiet 10 –14 dienas, kamēr sajutīsiet migrēnas simptomu uzlabošanos.

Katrs cilvēks reaģē atšķirīgi, taču ir pierādīts, ka onabotulīna toksīns:

  • mazina galvassāpju dienu skaitu
  • migrēnas lēkmju skaitu
  • mazina galvassāpju lēkmes ilgumu
  • ļauj aktīvāk piedalīties ģimenes dzīvē, darba, mācību un sociālajā darbībā
  • nepieciešams mazāk pretsāpju medikamentu.

Ārstēšana ar onabotulīna toksīnu prasa pacietību gan no Jums, gan Jūsu ārsta.

Paredziet trīs ārstēšanas seansus (jāveic ik pēc 12 nedēļām), lai varētu novērtēt rezultātu.  Ja ārsts nolemj, ka onabotulīna toksīns uz Jums iedarbojas, turpmākās procedūras ieteicams atkārtot ik pēc 12 nedēļām.

Vienīgi onabotulīna toksīnam ir apstiprināta metodika hroniskas migrēnas ārstēšanai  - noteiktas devas un injekciju vietas un tās nevar tikt pielāgotas un izmantotas citiem botulīna toksīniem.


Iespējamās blakusparādības 

Tāpat kā visi medikamenti, onabotulīns var izraisīt nevēlamas parādības, tašu nav daudz un nav spēcīgas. Tikai ļoti retos gadījumos nākas atteikties no ārstēšanas ar onabotulīna toksīnu nevēlamas iedarbības dēļ.

Parastās nevēlamās parādības (var parādīties vienam līdz desmit cilvēkiem no simta): galvassāpes, migrēna, pieres muskuļu vājums, plakstiņu noslīdēšana, ādas izsitumi, nieze, kakla muskuļu sāpes vai vājums, sāpes injekcijas vietā.

Nevēlamu iedarbību var pastiprināt atsevišķi tajā laikā lietoti medikamenti: antibiotikas, kas paredzētas infekciju ārstēšanai, muskuļus relaksējoši medikamenti. Pastāstiet ārstam, kādus medikamentus šobrīd lietojat.


Biežāk uzdotie jautājumi 

1. Kādu rezultātu var sasniegt, ārstējot ar onabotulīna toksīnu?

Pacienti, kuri tika ārstēti ar onabotulīna toksīna injekcijām, visbiežāk novēro, ka to iedarbība pastiprinās pakāpeniski pirmā gada laikā. Balstoties uz zinātniskajiem pētījumiem, onabotulīna toksīns samazina galvassāpju un migrēnas dienu skaitu. Piedzīvotās galvassāpes kļūst maigākas un īsākas nekā pirms ārstēšanas.

2. Vai drīkst turpināt lietot pretsāpju bezrecepšu vai recepšu medikamentus un profilaktiskos preparātus migrēnas ārstēšanai?

Jā, nekādu ierobežojumu nav. Jūs varat turpināt lietot preparātus pret migrēnu un pretsāpju medikamentus. Taču daļai pacientu vairs nav nepieciešams lietot tik daudz medikamentu pret galvassāpēm, kā agrāk.

3. Kāda var būt onabotulīna toksīna iedarbība uz organismu?

Onabotulīna toksīna injekcijas tiek veiktas tieši zem ādas un mazās devās, tāpēc risks, ka medikaments izplatīsies organismā, ir ļoti zems. Onabotulīna toksīna iedarbība pilnībā pazūd pēc dažiem mēnešiem, ja ārstēšana netiek atkārtota. 


Onabotulīna toksīna injekcijas veic:

neirologs, algologs, Vivendi galvassāpju centra vadītāja dr. Daina Jēgere
neirologs, algologs dr. Linda Zvaune

     Pierakstīties vizītei     


 .