Simptomātiskās jeb sekundārās galvassāpes

Simptomātiskās galvassāpes mēdz būt bīstamākas dzīvībai nekā primārās galvassāpes, taču simptomātiskās galvassāpes var novērst, ja tiek noskaidrots to cēlonis. Pastāv daudz un dažādi sekundāro galvassāpju rašanās iemesli:

  1. Traumas. Smadzeņu satricinājums, smadzeņu kontūzija. Galvassāpes var izraisīt arī senas traumas pēc vairākiem gadiem. Stiprāka trauma nenozīmē stiprākas galvassāpes. Tas atkarīgs no tā, cik stipri bojātas konkrētas smadzeņu daļas.

  1. Saslimšanas dažādos galvas orgānos: acīs, ausīs, zobos, deguna blakusdobumos, mandelēs, mēlē, galvas ādā, galvas muskuļos – viss, kas atrodas galvā, izņemot smadzenes. Daudziem cilvēkiem ir pazīstamas neciešamas ausu un zobu sāpes, kad galvassāpes ir tikai viens no simptomiem. Bieži galvassāpes izraisa deguna blakusdobumu iekaisums.

  1. Infekcijas saslimšanas. Piemēram, gripa vai saaukstēšanās, arī encefalīti un meningīti u.c. infekcijas saslimšanas.

  1. Vielmaiņas traucējumi - vairogdziedzera saslimšanas, citas iekšējo sekrēcijas dziedzeru slimības.

  1. Sirds un asinsvadu slimības. Dažādas sirds saslimšanas, kas traucē asinsriti sirdī un smadzenēs, piemēram, insults vai asinsizplūdumi. Galvassāpes var kombinēties ar paralīzi, jušanas vai runas spējas traucējumiem.

  1. Paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens. Pārsvarā sāpes lokalizējas pakauša rajonā. Tās var būt vienmērīgas vai pulsējošas.

  1. Trīszaru nerva neiralģija. Nervs nodrošina jušanu sejā, galvā un tā šķiedras atrodas arī zobu saknēs, smadzeņu apvalkos, līdz ar to iekaisuma, saslimšanas vai traumas gadījumā rodas stipras sāpes. Šīs sāpes ir spēcīgas, šaujošas, līdzīgi kā ar elektrību.

  1. Medikamentu izraisītas galvassāpes. Galvassāpes saistītas ar medikamentu lietošanu vai atcelšanu. Šai grupai pieskaitāms arī alkohols, tā lietošana un paģiras. Daudzu medikamentu anotācijā rakstīts, ka tie var izsaukt galvassāpes, tāpēc to lietošanai vienmēr jāpieiet kritiski, jānovērtē ieguvumi un zaudējumi.

  1. Zālītes jeb marihuānas smēķēšana. Tā var izraisīt smadzeņu bojājumus, izraisot galvassāpes vai pat psihozi.

  1. Psihiskas saslimšanas. Piemēram, depresija, trauksme, neiroze.


 .